99,7% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam9309Nie polecam25

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

WYPRAWKA DLA MALUSZKA - Dział Karmienie

Cześć, miło nam, że znów z nami jesteś i masz ochotę przeczytać co nieco, tym razem na temat wyprawki. Co to w ogóle jest wyprawka?

Tego nie da się jednoznacznie określić i sprecyzować – to po prostu wszystko czego potrzebuje Twój maluszek zaraz po tym jak przyjdzie na świat i to czego Ty potrzebujesz, żeby pomóc mu zdrowo i dobrze się rozwijać.

Naszym zdaniem wyprawka dzieli się na 4 główne działy:

Do tego oczywiście w późniejszym czasie dochodzi fotelik – nosidełko oraz wózek głęboko-spacerowy; Zacznijmy jednak od początku…

 

Dział karmienie

Każda mama będąc w ciąży zastanawia się nad tym jak to macierzyństwo będzie wyglądało, jak będzie karmić swojego maluszka. Czy uda jej się karmić naturalnie, czy będzie musiała skorzystać z różnych pomocy jakie udostępniają nam producenci. Najlepsze dla dziecka jest oczywiście karmienie naturalne, albowiem uzupełnia całkowite zapotrzebowanie dziecka, czasami nie jest ono jednak możliwe. Nawet jeśli jest, to w pierwszym okresie, gdy rozpoczyna się karmienie często mamy się zniechęcają, ponieważ jest to dla nich przykre i bolesne.


Przyszła mamusia powinna się przygotować do takiego karmienia. Podczas ostatniego etapu ciąży dobrze jest masować piersi  twardszą i bardziej szorstką stroną gąbki lub rękawicą. W okolicy 3 dnia po porodzie pojawia się u mamy nawał mleka. Wtedy najlepszą pomocą na ból z tym związany jest jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi, aby jak najwięcej pokarmu zostało odessane.

Na bolące piersi możemy polecić specjalne maści, dostępne w praktycznie każdej aptece i bezpieczne dla malucha. Zaś bezpośrednio z naszej strony możemy zaoferować osłonki na piersi.
Taka osłonka założona na bolącą i krwawiącą pierś zabezpiecza przed naruszaniem ran i bólem związanym ze ssaniem przez maleństwo – to rozwiązanie również jest w 100% bezpieczne dla dziecka i wykonane z bezpiecznych, nieuczulających materiałów. Produkt ten jest stale dostępny w Maluszku, a także można go znaleźć w ofercie prawie wszystkich producentów branży dziecięcej produkujących akcesoria do karmienia, smoczki uspokajające itd. Dostępne są w różnych rozmiarach, tak aby korzystanie z nich było wygodne i komfortowe, a zarazem nie powodowało utrudnień w piciu mleka przez dzidziusia. Aspektem istotnym przy doborze takich nakładek jest na pewno ich grubość – im cieńsze tym lepsze. Chodzi o to, żeby maluch nie przyzwyczajał się do struktury tego produktu, ponieważ ma on służyć jako tymczasowa pomoc, odciążenie dla obolałej mamy – nie należy stosować osłonek cały czas!

Uśmierzające ból będą także żele lub kompresy chłodzące. W Maluszku są dostępne stale termoforki (kompresy) z pestek wiśni, które są wyrobem medycznym, bezpiecznym dla dziecka i dla mamy. Ciepłe idealnie sprawdzą się na kolkowanie, zaś schłodzone pomogą w bólach mamusi.

Kolejnym produktem zaliczającym się do działu karmienie jest smoczek uspokajający, co prawda ma on z karmieniem niewiele wspólnego, jednakże pomaga uspokoić dziecko i zaspokaja chęć i odruch ssania u maleństwa. Przygotowując torbę do szpitala często mamy zaopatrują ją także w taki właśnie smoczek uspokajający. Nie jest to rzecz konieczna – nie trzeba używać smoczków, jednak powiemy Ci, że to bardzo wygodne i niesamowicie ułatwia wiele stresowych sytuacji, kiedy dziecko płacze i jest niespokojne. Producenta smoczka należy wybrać indywidualnie, nie ma najlepszego lub najgorszego. Każde smoczki są produkowane w inny sposób, mają inne kształty, a co za tym idzie – różne właściwości. Należy jednak pamiętać, że pierwszy smoczek uspokajający dla dziecka nie może być duży. Dzidziuś jest bardzo malutki, a jego buźka jeszcze bardziej, dlatego nie chcemy doprowadzać do sytuacji, w której dziecko będzie się dławić zbyt dużą końcówką smoczka. Na początek zaleca się smoczki mini, stworzone dla najmłodszych, są krótsze i mniejsze, dlatego idealnie sprawdzą się jako te pierwsze dla dzidziusia. Są również smoczki dla wcześniaków, są one delikatnie mniejsze niż smoczki mini lub takie same, one też będą dobre dla dopiero co narodzonego dzieciątka. Pamiętajmy, że przedziały wiekowe wyznaczone przez producenta to tylko sugestia. Każdy maluch jest inny i potrzebuje smoczka dobranego do swoich potrzeb. Kształty i materiały dobiera się według uznania, każdy ten aspekt ma swoje właściwości i to rodzice decydują jaki rodzaj smoczka uważają za najlepszy dla swojego dziecka. Smoczek dobiera się również metodą tzw. „prób i błędów”, gdyż to co nam wydaje się najlepsze, wcale nie musi odpowiadać dzidziusiowi. Warto zatem nie zaopatrywać się od razu w dużą ilość smoczków danej firmy, lecz początkowo zakupić 1 lub 2 i zobaczyć czy zostanie dobrze przyjęty.

Smoczki ortodontyczne

Bardzo często spotykamy się z pytaniem, czy smoczki ortodontyczne faktycznie działają. Jest to jednak pytanie do ortodonty dziecięcego. Prawie każdy producent smoczków ma w swojej ofercie coś takiego jak smoczek ortodontyczny, ale tak naprawdę niewiele z tych właśnie smoczków ma właściwości poprawiające zgryz. Smoczek, który możemy nazwać ortodontyczny musi być całkowicie neutralny dla zgryzu dziecka.  Lecz niestety nie nam o tym mówić, lecz ortodontom. Dlatego jeśli już decydujesz się na korzystanie ze smoczka, pamiętaj, że to nie jest rzecz, którą dziecko powinno mieć w buzi przez cały czas. To również powinna być tylko pomoc w uspokajaniu i łagodzeniu stresowych sytuacji, gdy wszystko inne zawodzi.

Musisz pamiętać o butelce!
Nie każda mama karmi piersią, wtedy korzysta z butelki. Czy mama, która karmi piersią, też powinna mieć butelkę?

W swoim wyposażeniu mama powinna przygotować przynajmniej jedną butelkę. Jeżeli będzie karmiła piersią i okaże się, że dziecko nie potrzebuje dokarmiania, bo pokarmu matki jest wystarczająca ilość, to i tak taka butelka powinna być obecna w wyprawce. Chodzi o to, żeby dziecko nie było całkowicie zależne od mamy w aspekcie karmienia. Mama też ma prawo wyjść z domu, ma prawo odpocząć, złożyć wizytę u lekarza lub pójść na spacer. W tym momencie, gdy dziecku trzeba będzie podać pokarm na ratunek przychodzi wspomniana butelka. Nie jest powiedziane, że gdy dziecko zostanie dokarmiane nie będzie chciało jeść pokarmu bezpośrednio z piersi. Jeśli  będzie dokarmiane właściwie i rozsądnie, to nie powinno wywierać na karmieniu naturalnym żadnego impaktu.

Jaka butelka jest dobra?

Mamy wiele rodzajów takich butelek – standardowa, antykolkowa, szklana, plastikowa, itp.
Jeśli chodzi o te antykolkowe, to również, tak jak z smoczkami ortodontycznymi, prawie każdy producent ma taką butelkę w swojej linii. Lecz o co tak naprawdę w tym chodzi?

Zacznijmy od podstawowej wiedzy, mianowicie co to jest kolka?
Kolka najczęściej powstaje w momencie, kiedy dziecko zachłannie pije z butelki połykając jednocześnie powietrze. Tak naprawdę butelka antykolkowa powinna w taki sposób odpowietrzać, aby dziecko nie połykało powietrza. Najczęściej to odpowietrzenie znajduje się w smoczku butelki, niestety czasem uchodzi ono zbyt wolno. Wtedy gdy dziecko jest łakome, smoczek zassie się i trzeba go delikatnie wysuwać z ust dziecka i wsuwać z powrotem, wtedy maluch łapie łyk powietrza i powstaje wyżej wspomniana kolka. Najlepiej gdyby odpowietrzenie znajdowało się nie tylko przy smoczku, ale też w innym miejscu lub w inny sposób. Na przykład za pomocą specjalnej rurki wbudowanej wewnątrz butelki – wtedy należy podawać smoczek wypełniony mlekiem i karmić do ostatniej kropli. Ta kropla musi zostać w butelce, ponieważ gdy podamy ją dziecku, to podczas picia może znów pociągnąć pokarm razem z powietrzem, które zostało w butelce. Lub można odpowietrzać dzięki specjalnemu workowi, którym jest wypełniona butelka. Worek dopasowuje się do objętości pokarmu nie dopuszczając powietrza do butelki, a także zachowuje się jak pierś mamy podczas opróżniania jej z pokarmu przez małego szkraba.

Butelka szklana, czy plastikowa?

Są plusy i minusy w każdym z tych wariatów, albowiem butelka szklana nie barwi się i łatwiej z niej wywabić zapachy. Butelka plastikowa jest  często zabarwiana przez herbatki lub soczki. Jednakże butelka szklana jest cięższa niż plastikowa. To już kwestia preferencji rodzica jaką butelkę wybrać.

Nie nakarmisz butelką bez odpowiedniego smoczka.

W smoczkach do butelek możemy znaleźć różne rodzaje otworów, czy to przepływ wolny, średni lub szybki. Jest nawet mini, a także kaszka. Jak dobrać odpowiedni przepływ, zapytasz. Producenci podają na opakowaniach smoczków przedziały wiekowe oraz oznaczają rodzaje nacięć – 4 krople oznaczają cztery małe otwory w smoczku, 3 krople oznaczają trzy małe otwory, itd…
Krzyżyk oznacza nacięcie właśnie w tym kształcie, które sprawdza się najlepiej przy podawaniu kaszki.
Każde z tych oznaczeń, jak już wspomniałyśmy jest przypisane do grupy wiekowej, ale znowu – to tylko sugestia producenta. To mama najlepiej może zaobserwować jaki smoczek wybrać dla swojego dziecka. Jeżeli dziecko pije łapczywie i szybko i potrzebuje mniejszej  ilości dziurek, czy może pije powoli lub czy pijąc powoli męczy się, więc potrzebuje szybszego przepływu – większej ilości dziurek.

Przy zakupie butelek i smoczków należy także pamiętać o produktach do czyszczenia.

W Maluszku możesz znaleźć mnóstwo zestawów do czyszczenia butelek lub butelek i smoczków (2w1). W skład takich zestawów wchodzą najczęściej szczotki i gąbki, wszystko jest z długim uchwytem, tak aby dotrzeć we wszystkie zakamarki i żłobienia w smoczku czy butelce.

Podsumowując, na Twojej liście zakupów z działu karmienie powinny się znaleźć:

  • smoczki do butelki 0m+
  • butelka
  • szczotka do butelek (i smoczków – opcjonalnie)
  • smoczek uspokajający
  • osłonki na piersi
  • pojemnik na mleko modyfikowane (jeśli nie karmisz piersią)
  • podgrzewacz do mleka (opcjonalnie)*

*o podgrzewaczach i innych akcesoriach elektronicznych opowiemy w najbliższych odcinkach.

To już wszystko. Cała wiedza w jednym artykule, którą trzeba mieć oczekując na dziecko i kompletując wyprawkę. Jeśli macie jakieś pytania nie zastanawiajcie się, dzwońcie i piszcie – chętnie wam pomożemy. ☺

 

JEŻELI NIE LUBICIE CZYTAĆ - POSŁUCHAJCIE ! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl