Hej!
W ostatnim wpisie poruszałyśmy obszernie temat wyprawkowy, jednakże to nie była cała wiedza, którą mamy Wam do przekazania. Czas na CZĘŚĆ DRUGĄ, kontynuację tematu wyprawki – dział pielęgnacja.
Pielęgnacja
Pierwszym produktem, o którym nie możesz zapomnieć jest wanienka. Najczęściej dostępna w 2 rozmiarach:
- Mała – ok. 86cm
- Duża – ok. 102 cm
To podstawowa rzecz, którą każdy Maluszek powinien mieć. Jest wiele teorii dotyczących kąpieli noworodków. Niektóre mówią o tym, aby myć go codziennie, inne zaś że co kilka dni. Naszym zdaniem dziecko należy myć wtedy, kiedy po prostu ono tego wymaga. Najlepiej, żeby to odbywało się w określonych porach dnia – zawsze tych samych, na przykład przed snem lub rano po wstaniu – to już decyzja rodzica – Twoja
Do kąpieli służą właśnie specjalnie przygotowane do tego wanienki, poza wyszczególnionymi rozmiarami, możemy podzielić je na takie z odpływem lub bez, składane lub nie, a także profilowane lub nie. W naszym sklepie najwięcej jest wanienek klasycznych, w 2 rozmiarach. Do takiej wanienki należy nalać wodę o odpowiedniej temperaturze, zbliżonej do temperatury ciała dziecka. Aby to sprawdzić możemy użyć specjalnego termometru, który wystarczy wrzucić do wody i po chwili możemy z niego odczytać pomiar. Także termometry bywają wbudowane w wanny. Są przyklejone do jednej ze ścianek i na specjalnej skali (uśmiechnięta buźka, smutna buźka) pokazują, czy temperatura jest ok. W niczym nie przeszkadzają, gdyż są płaskie, w formie małej naklejki. Następnie mamy kilka możliwości jak kąpać naszego bobaska… Możemy podtrzymywać go na naszej ręce, dokupić specjalną gąbkę lub skorzystać z leżaczka.
Gąbka jest dobrym rozwiązaniem, jest przyjemna dla skóry dziecka, ale trzeba pamiętać o częstym jej wymienianiu, ponieważ łatwo gromadzą się na niej zarazki. Kolejną opcją jest wspomniany leżaczek. Jest ich mnóstwo. W naszym sklepie możecie dostać leżaczki plastikowe z matą oraz leżaczki „ręczniczkowe”. Te pierwsze są także dobrą opcją, podtrzymują maleństwo i ułatwiają kąpiel. Naszym zdaniem najkorzystniej wypadają jednak leżaczki „ręczniczkowe”. Jest to po prostu kawałek materiału ręcznikowego na specjalnym metalowym stelażu (metalowe części nie dotykają dziecka). Są bardzo przyjemne dla skóry i łatwe w konserwacji – po kąpieli wystarczy wyprać sam materiał z leżaczka i gotowe!
Wannę możemy umieścić na jakiejś płaskiej bezpiecznej powierzchni i kąpać dzidziusia. Nie zawsze taka powierzchnia się znajdzie i wtedy zostaje już tylko podłoga…
Żartujemy! W takiej sytuacji z pomocą przychodzi stelaż. To metalowy przedmiot, który złożony zajmuje tyle miejsca co deska do prasowania, a rozłożony idealnie podtrzymuje i asekuruje podczas mycia. Dostępne są 2 rozmiary, odpowiednio do dużej i małej wanienki. Na pewno uchroni nieco Wasze i tak już obolałe plecy i zapewni bezpieczeństwo maluchowi.
Mała czy duża wanienka?
Ta decyzja oczywiście należy do rodziców, możemy Wam jednak trochę podpowiedzieć, co naszym zdaniem będzie lepsze. Otóż jeśli miejsca w domu jest wystarczająco lepiej zakupić dużą wannę, ale kiedy tej przestrzeni jest mniej, wtedy sprawdzi się mniejsza wanna. W tym wypadku należy pamiętać, że gdy dziecko urośnie trzeba będzie zapewnić mu inne warunki do kąpania, ponieważ wyrośnie z wanienki, a dzieci rosną jak na drożdżach.
Co jeszcze trzeba zgromadzić, żeby dział pielęgnacji był kompletny na naszej liście?
Na pewno jest to szczoteczka do włosków. Każde dziecko powinno mieć czesane włosy, przynajmniej raz dziennie, na przykład po kąpieli. Jest to potrzebne, aby nie doprowadzić do powstania tzw. ciemieniuszki, czyli takiej łuski na główce. Stymulacja cebulek, to kolejny ważny aspekt, w którym szczoteczka sprawdzi się jako mały pomocnik. Szczoteczki są dostępne na rynku w różnych odsłonach – z włosia naturalnego, z włosia naturalnego super miękkiego, a także z włosia syntetycznego. Naszym zdaniem te naturalne są najlepsze i taką zasadą staramy się kierować we wszystkim. ALE! Tak jak wcześniej tak i tutaj, wybór należy do rodziców.
Okrycie kąpielowe
To okrycie, którego, jak sama nazwa wskazuje używamy przy kąpieli, a dokładnie po.
Okryć jest wiele - bawełniane, muślinowe, bambusowe, itp. To nic innego jak ręcznik z kapturkiem w jednym z 4 rogów. Można wybrać sobie rozmiar – większy lub mniejszy, materiał oraz wzór. Po zakończonej kąpieli opatulamy maleństwo w okrycie i nakładamy kapturek, tak żeby chronił główkę przed zimnem. Dziecko będąc otulone będzie miało poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajcie, że podczas ciąży było przecież otulone wodami płodowymi.
Do kąpieli także przyda Wam się myjka
W tym wypadku będzie tak samo jak z okryciem. Jest mnóstwo wzorów, kolorów, rozmiarów i materiałów wykonania takiej myjki. Najczęściej spotykamy myjki bambusowe lub bambusowe. Są także myjki z gąbki, ale tutaj znowu powraca temat zarazków. Naszym zdaniem lepiej kupować produkty, które po każdym użyciu można przeprać i zdezynfekować, a wtedy jesteśmy pewni, że nie przenosimy niczego na ciało dzidziusia.
Nożyczki
Nożyczki też muszą być! Nawet dla takiego najmniejszego, świeżo narodzonego dzieciaczka. Trzeba dbać o paznokietki dzidziusia, ponieważ nawet najmniejsza zadra na paznokciu może spowodować poranienie się przez dziecko. Jeśli jednak nie potrafimy sobie poradzić z obcinaniem tak niewielkich pazurków, najlepiej skorzystać z pilniczków. Muszą to być pilniczki specjalnie przeznaczone dla dzieci, tylko i wyłącznie. Z resztą, tak samo jak nożyczki. Często nożyczki są sprzedawane w zestawach z pilniczkami, dlatego nie trzeba się frasować i martwić – wszystko kupicie „za jednym razem”.
Alternatywą mogą być także cążki, ale z naszych obserwacji i rozmów z klientami odwiedzającymi nasz sklep, nożyczki w zestawie z pilniczkiem sprawdzają się najlepiej i w zupełności wystarczają.
Gruszka
To bardzo tradycyjny produkt, z którego często korzystano kiedyś. Dzisiaj gruszka idzie do lamusa, korzystamy z aspiratorów. Są aspiratory manualne, do odkurzacza, a także elektryczne.
Aspirator do odkurzacza brzmi nieco dziwnie – wiemy, lecz produkty dla dziecięce, to takie, które mają zbadane bezpieczeństwo i w 100% nadają się do użytkowania przez dzieci lub przy dzieciach.
ALE!
Należy pamiętać, że gdy korzystamy z takiego aspiratora przypinanego do odkurzacza, to dźwięk rozlegający się podczas włączania może budzić w dziecku niepokój, źle się kojarzyć – z odsysaniem wydzieliny z noska. Wtedy więc łatwo wzbudzić nawyk płaczu podczas tego zabiegu odsysania.
Pieluszki tradycyjne
Dzielimy na kilka rodzajów:
- Pieluszki flanelowe
- Pieluszki bambusowe
- Pieluszki muślinowe
- Pieluszki bawełniane
- Pieluszki tetrowe
Każda mamusia powinna zaopatrzyć się w kilka sztuk właśnie takich pieluszek. Choćby po to, żeby podłożyć sobie na ramię, gdy dziecko ma odbijać po jedzeniu, okryć dziecko lub położyć na przewijak bez prześcieradełka, itd.
Pieluszki bambusowe/muślinowe są wykonane z materiału bardzo bezpiecznego i przyjaznego dla dziecka. Mają właściwości odprowadzające wilgoć, również utrzymują właściwą temperaturę, zbliżoną do temperatury ciała dziecka – podczas upałów chłodzą dziecko, które jest nimi okryte, a podczas chłodu ogrzewają.
Podsumowując, na Waszej liście zakupowej powinny naleźć się produkty takie jak:
- Wanienka
- Stelaż
- Leżaczek/gąbka
- Myjka
- Nożyczki z pilniczkiem lub cążki
- Okrycie kąpielowe
- Termometr kąpielowy
- Szczotka do włosków
- Pieluchy