Witamy po raz kolejny w naszej serii Rodzice po raz pierwszy. Tematem dzisiejszego wpisu będzie dobrze wszystkim rodzicom znany dylemat - dylemat wyboru wózka dla swojego Maluszka.
Co możemy powiedzieć Wam już na wstępie - NIE MA WÓZKA IDEALNEGO!
Są wózki większe, mniejsze, sportowe, miejske, itd.
Każdy z nich ma swoje wady i zalety. W zależności od tego jaki tryb życia prowadzicie i jakie są Wasze potrzeby, taki wózek będzie dla Was najbardziej odpowiedni. Wózek jako taki jest tak naprawdę potrzebny rodzicowi. Mówi się, że kupujemy wózek dla dziecka, jednakże jest to wózek dla rodzica.
Do przewożenia noworodka potrzeby będzie wózek głęboki, tzw. “gondola”. To taki wózek, który jest dla dziecka wygodny, umożliwia mu odpoczywanie w pozycji, która jest dla niego wygodna i całkowicie leżąca.
W tej chwili na rynku jest ogromny wybór wózków. Mamy możliwość wyboru wózka od producentów zagranicznych, a także polskich. Polska słynie na świecie, a szczególnie w Europie z produkcji bardzo dobrych jakościowo wózków głęboko-spacerowych. Wcale nie jest konieczne sięganie po wózki zachodnie, sprowadzane. Co więcej, wózki produkowane w Polsce są najlepiej przystosowane do warunków atmosferycznych i klimatu, który panuje w naszym kraju.
Na czym powinniśmy się skupić wybierając wózek?
Osoba, która będzie spacerować po lesie, pojedzie w góry lub będzie uprawiać jogging (wózki do tego przystosowane również istnieją - są to wózki sportowe) będzie potrzebowała innego wózka, niż ta, która będzie spacerować po rynku i chodnikach miejskich.
Gondola (miejsce, w którym leży dzidziuś)
powinna być DUŻA! Istotna jest jednak wielkość gondoli wewnątrz. Powinno to być +/- 80cm długości. Zapewnienie większej powierzchni gwarantuje nam, że Maluszek nie wyrośnie z niej zbyt szybko - zanim będzie umiał siadać, tak aby zamienić gondolę na spacerówkę.
Koła
Kolejnym istotnym elementem są koła wózka. Najczęściej występujące rodzaje kół to pompowane, żelowe i piankowe. W zależności od powierzchni, po której najczęściej będziemy się poruszać, takie koła powinniśmy wybrać.
Koła pompowane - zwiększają komfort poruszania się po nierównych powierzchniach, takich jak lasy, drogi żwirowe czy polne ścieżki. Sprawdzą się również dobrze w mieście. Ich minusem może być łatwe uszkodzenie. Koło pompowane może mieć dziurę i uleci z niego powietrze podczas spaceru. Należy wtedy (w zależności od uszkodzenia) wymienić oponę lub dętkę. Trzeba uwzględnić ten aspekt podczas wyboru kół w wózku.
Koła żelowe - to koła porównywane do kół pompowanych. Bardzo dobrze amortyzują i świetnie sprawdzą się na każdej nawierzchni. Ich dużą zaletą jest to, że są bezobsługowe. Nie ma ryzyka, że zrobi nam się dziura na spacerze i będziemy musieli wracać do domu z przebitym kołem. Jedyną małą wadą jest to, że gorzej radzą sobie na lodzie w stosunku do kół pompowanych. Naszym zdaniem jednak, nie jest to bardzo istotny aspekt, gdyż w Polsce raczej spotykamy się ze śniegiem na drogach, czy ścieżkach, niż z lodem, dlatego to nie jest duży kłopot i coś decydującego.
Koła piankowe - naszym zdaniem są one na ostatnim miejscu w tej klasyfikacji. Pianka słabo amortyzuje. Wstrząsy w wózku z kołami piankowymi będą znacznie odczuwane przez dziecko śpiące lub odpoczywające wewnątrz gondoli.
Wielkość koła
W zależności od tego jaki tryb życia prowadzimy, takie też koła będą nam potrzebne. Dla osób spacerujących po płaskich, równych nawierzchniach wystarczą koła w niewielkim rozmiarze. Dla osób, które wychodzą z dzieckiem na nierówne tereny lepiej sprawdzą się koła o większej średnicy. Im większe, tym lepsze.
Dodatkowe wyposażenie
Kupując wózek powinniśmy również skupić się na tym czy ma on pełne wyposażenie. Pełne, czyli takie, w którym zawierają się produkty nam potrzebne. Na przykład może być to torba dla mamy, moskitiera, folia przeciwdeszczowa, czy uchwyt na kubek.
W gondoli dziecko będzie jeździć do momentu aż nauczy się siedzieć, czyli stosunkowo krótko. Przyjmujemy, że jest to 6-ty, 7-my lub maksymalnie 8-my miesiąc życia.
Wtedy zmieniamy gondolę na wózek spacerowy. Wózki najczęściej sprzedawane są w zestawie 2w1 - gondola + spacerówka. Te elementy wypina się ze stelaża i wymienia.
Przy spacerówce ważne jest to, aby była rozkładana do całkowitej pozycji leżącej.
Często dostępne są także zestawy 3w1, czyli do wcześniej wymienionego 2w1 dokładamy fotelik-nosidełko. Foteliki można mocować do ramy wózka za pomocą specjalnych adapterów i niekoniecznie trzeba korzystać z fotelika tego samego producenta co wózek. Mamy tutaj nieograniczony wybór dzięki wyżej wspomnianym adapterom. O tym powiemy wam więcej w naszym kolejnym wpisie, a tymczasem dziękujemy za uwagę i do usłyszenia!